काठमाडौँ, २८ पुस । सातवटै प्रदेश सरकारमा नयाँ मुख्य मन्त्रीहरू नियुक्त भएका छन् । बिहीबारसम्ममा सातै प्रदेशमा मुख्यमन्त्रीले नियुक्तिसँगै विश्वासको मत लिने क्रम सुरु भएको छ ।

नवनियुक्त मुख्यमन्त्रीहरूमा प्रदेश १ मा नेकपा एमालेका संसदीय दलका नेता हिक्मत कार्की, मधेस प्रदेशमा जनता समाजवादी पार्टी जसपा नेपालको संसदीय दलका नेता सरोजकुमार यादव, बागमती प्रदेशमा नेकपा माओवादी केन्द्रका संसदीय दलका नेता सालिकराम जमरकट्टेल नियुक्त भएका छन् ।

त्यस्तै गण्डकी प्रदेशमा नेकपा एमालेका संसदीय दलका नेता खगराज अधिकारी, लुम्बिनी प्रदेशको मुख्यमन्त्रीमा नेकपा एमाले प्रदेश संसदीय दलका नेता लीला गिरी, कर्णाली प्रदेशमा नेकपा माओवादी केन्द्रका संसदीय दलका नेता राजकुमार शर्मा र सुदूरपश्चिम प्रदेशमा नेकपा एमालेका संसदीय दलका नेता राजेन्द्रसिंह रावल नियुक्त भएका छन् ।

नेपालको संविधानको धारा १६८ (२) बमोजिम प्रदेश सभामा प्रतिनिधित्व गर्ने दुई वा दुईभन्दा बढी दलको बहुमत सदस्यको समर्थनसहित दाबी प्रस्तुत गर्नुभई सातै जना नेताहरू मुख्यमन्त्री भएका हुन् । उनीहरुले एक महिनाभित्र प्रदेशसभाबाट विश्वासको मत लिनुपर्ने छ ।

संघीय सरकारजस्तै प्रदेश सरकारमा पनि एमाले, माओवादी केन्द्र, जनता समाजवादी केन्द्र (जसपा), राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी, राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा), नागरिक उन्मुक्ति पार्टी, जनमत पार्टीले संयुक्त रूपमा बहुमत दाबीसहित सरकार गठन गर्दै छन् ।