ओमप्रकाश गुप्ता
सिसहनियाँ ३० असार ।
गाविसवाट हुने हरेक काम काजलाई छिटो र छरितो बनाउन सेवाग्राहीहरुले माग गरेका छन् ।
सिसहनियाँ गाविसको आयोजना एवम् युएसएआइडी नेपाल, साझेदारी विकास परियोजना, बेस र गो.गो फाउन्डेसनको सहकार्यमा विहिवार सिसहनियाँ गाविसको आर्थिक वर्ष २०७२÷०७३ मा सम्पन्न भएका सम्पुर्ण योजना तथा कार्यक्रमको अन्तिम सार्वजनिक सुनुवाई कार्यक्रममा सहभागी सेवाग्राहीहरुले सो कुराको माग गरेका हुन् ।feature

साथै कार्यक्रममा सहभागी अन्य सहभागी वक्ताहरुले विकासे योजना प्रभावकारी तरिकाले सम्पन्न भए पनि काम गर्न निकै गाह्रो हुने बताएका थिए । सवै काम उधारोमा गर्दा विश्वास समेत गुम्ने भएकाले त्यस तर्फ ध्यान दिन आग्रह गरेका थिए । कार्यक्रममा सहभागी संघ सस्थाका प्रतिनिधिहरुले लक्षित वर्ग अन्र्तगत युवा, अपाङ, दलित र आदीवासी जनजातीहरुको बजेट निकै कम छुट्ने गरेकाले सो तर्फ ध्यान दिन गाविस कार्यालयलाई अनुरोध गरेका छन् ।

साथै सहभागी वडा नागरिक मञ्चका प्रतिनिधिहरुले योजनाका् काम गर्दा बैङकिङ कारोकार निकै झन्झिटिलो भएकाले स्थानीय बैङकहरुमा खाता खोल्ने व्यवस्था मिलाउन आग्रह गरेका थिए । साथै उनीहरुले वडा नागरिक मञ्च गठन प्रकृया चित्त बुझदो नभएकाले राज्यको निति नियम परवर्तन हुनु पर्ने सुझाव समेत दिएका थिए । एक आर्को प्रसङगमा सहभागी अन्य वक्ताहरुले पहाडी क्षेत्रमा बजेट कम छुट्याउने गरेकाले त्यस तर्फ गाविसको ध्यान जानु पर्ने सुझाव दिएका छन् । कार्यक्रममा सहभागी वक्ताहरुले गाविसमा रहेको शौचालय महिला र पुरुषका लागि अलग अलग हुनु पर्ने सुझाव समेत दिएका छन् ।

त्यसै गरि कार्यक्रममा सहभागी सञ्चारकर्मीहरुले सिसहनियाँमा सुचना केन्द्रको माग गर्नुका साथै मिडिया क्षेत्रमा समेत बजेट छुट्याउन कन्जुसाई गर्न नहुने सुझाव दिएका थिए । सहभागीले उठाएको जिज्ञासाको जवाफ दिदै गाविस सचिव मंगलप्रसाद चौधरीले गाविसको कामकाजलाई छिटो र छरितोे बनाउने, लक्षित वर्गको बजेट समान तरिकाले बाडफाड गर्ने, टाढाका सेवाग्राहीहरुलाई विषेश प्राथामिकता दिने, गाविसको सम्पुर्ण काम कम्पयुटरको माध्यमबाट गर्ने, हरेक कार्यक्रमको आम्दानी र खर्च विवरण सवैले देख्ने ठाउँमा टाँस गर्ने, बैङकिङ सेवालाई प्रभावकारी बनाउन जिविस सँग समन्वय गर्ने , सरजमिन प्रकृयालाई थप सजिलो बनाउने र हरेक कार्यक्रम तथा योजनाको मुल्याङकन तथा अनुगमनलाई थप प्रभावकारी बनाउने प्रतिवद्धता व्यक्त गर्नु भएको छ ।