सन्तोष दहित
दाङ, ११ भदौ । नेपालका आदिवासी जनजाति थारु समुदायको नेपालमा मात्र नभई विश्वकै जगतमा छुट्टै पहिचानरहदै आएका पाइन्छ । आफ्नै मौलिक भेषभुषा, रहन–सहन, रिटिरिवाज, भाषा, कला संस्कृति रहेको थारु समुदायको अरु समुदाय भन्दा अत्यन्त फरक रहेको देख्न सकिन्छ ।

atwari 1परिश्रम र मेहनेतिका पारखिका रुपमा पनि चिनिने थारु समुदाय प्रकृतिसंग पनि अत्यन्त नजिक सम्वन्ध रहेको रहेको छ । नेपालमा बस्ने आमसमुदाय मध्ये थारु समुदायहरु समृद्ध संस्कृतिका रुपमा सवै भनदा धनी मानिन्छन । त्यसैले होला हरेक महिना कुनै पर्व, पूजापाठ संग जोडिदै आएकाछन् । अहिलेसम्म इतिहासलाई पल्टाउने हो भने बाह्रै महिना, ४८ हप्तामा कुनै न कुनै चाडपर्व मनाइरहेकाछन् ।

atwari 2हालैमात्र गुरै र अष्टिमकी मनाएका थारु समुदायह अहिले अट्वारी पर्व मनाउन गइरहेकाछन् । थारु समुदायको महान पर्व ‘माघि’ पछि दोस्रो पर्वको रुपमा ‘अट्वारी’लाई मनाउने गर्दछन् । यो पर्वलाई समुदायका मानिसहरुले धुमधामका साथ उल्लासमय वातावरणमा मनाउदै आइरहेकाछन् । ‘अट्वारी’ पर्व थारु समुदयले २ दिन सम्म मनाउदै आएकोआएकाछन् । वर्षको एक चोटी मनाउने ‘अट्वारी’ थारु समुदायले अरु पर्व भन्दा भिन्नै तरिकाले र निकै महत्वका साथ मनाउने गर्दछन् ।
थारु समुदायको ‘अष्टिमकी’ अर्थात कृष्ण अष्टमीको पछि दुइ आइतवार अर्थात कुशे औशीको पछिको पर्ने आइतवारको दिनमा थारु समुदायले प्राचिनकालदेखि ‘अट्वारी’ पर्व मनाउदै आएको थारु अगुवाहरु वताउनेगर्दछन । यो पर्वमा तराइका पश्चिम जिल्ला दाङ, वाँके, वर्दिया, कैलाली, कञ्चनपुर र सुर्खेत जिल्ला गरि ६ जिल्लाका थारु समुदायले भव्यताका साथ उल्लासमय वातावरणमा मनाउदै आएकाछन् । ‘अट्वारी’ पर्वमा थारु समुदायका पुरुषले मात्र मनाउदै आएको पाइन्छ ।

खासगरि यो पर्व मनाउने मुख्य कारण ऐतिहासिक घटनासंग जोडिएको पाइन्छ । प्राचिनकालमा दाङका थारु दंगीशरण राजा र पाँच पाण्डव मध्य भीमसंग सम्वन्धित रहेको छ । महाभारतका पाँच पाण्डवहरु र दाङका थारु राजा दंगिशरण वीच लामो समयदेखि घनिष्ट सम्वन्धरहेको थियो । यहि क्रममा पाँच पाण्डव र दौपदी सवैजना सुर्खेतको काँक्रेविहारमा घुम्न आएका रहेछन । त्यहिक्रममा दाङका थारु राजा दंगिशरणको राज्यमा शत्रुहरुले आक्रमण गरिरहेका खवर पाउने वित्तिक्कै तावामा पकाउन राखेको रोटी छाडेर भिमले भोकै पेटमा पानि समेत नखाई थारु राजा दंगिसरणको पक्षमा लड्न गएछन र शत्रुहरुलाई हराए छन् । यसरी भोकै पेटमा पनि खेहि नखाएर थारु राजा दंगिशरणको पक्षमा लडेर विजय हासिल गरेको अवसरमा यो महान पर्व अट्वारी मनाउदै आएको पाइन्छ । जुन मान्यतालाई विश्वास गरि थारु समुदायले भिम जस्तै वलियो वन्नको लागि यो अट्वारी पर्व मनाउदै आएको थारु वुद्धिजीविहरुको भनाई रहेको छ । उक्त घट्ना पनि आइतवारको दिन परेकोले यस्को नाम पनि अट्वारी राखिएका वुझिएको छ ।
अट्वारीको पहिलो दिन
अट्वारीको अघिल्लो रात अर्थात शनिवारको दिन २÷३ वजेतिर राती उठेर माछा मासु पकाएर दर खाने चलन छ । आइतवारको दिन दिउसभरि व्रत वसेर साँझपख ५ वजे तिर नजिकै खोलामा नुहाई धुवाई गरेर घरको वैठक कोठामा लिपपोट गरि “गन्यारी” भन्ने काठवाट आगो निकालेर भान्सा गर्ने चलन रहेकोछ । त्यही “गन्यारी” वाट निस्केको आगोले सवै भन्दा पहिला एका पत्तिमात्र ठुलो “भ्याँवा” रोटी पकाउने चलन छ । जनु रोटीलाई “भेँवक” रोटी भन्ने चलन छ । त्यसपछि अरु विभिन्न थरीको चिल्लो रोटी पकाई सकेपछि आफ्नो दिदिवहिनीहरुको लागि आ–आफ्नो भागमा रहेका रोटी विभिन्न थरिका फलफुलवा आधा भाग निकालिसकेपछि पुन आ–आफ्नो भागवाट सवै रोटी तथा फलफुलवाट चिम्टेर “भेँवक” अर्थात भिमको नाममा आगोमा हालेर पुजा गर्ने चलन छ । यसरि पुजा अर्चना गरिसकेपछि घरका सवै सदस्यहरुले घरको सवैभन्दा ठुला मान्छेवाट क्रमस सानोले रमाइले गर्दै खाने चलन रहेको छ । जुन दिदिवहिनिहरुको लागि निकालेको रोटी फलफूल थारु भाषामा “अग्रसान” अर्थात कोसेली भन्ने चलन छ । त्यहि अग्रसान ‘अट्वारी’ को भोलिपल्ट अर्थात दोस्रो दिन विहान पुन पुजापाठ गरि आफ्नो दिदिवहिनीहरुलाई दिन जाने चलन रहेको छ ।
अट्वारीको दोस्रो दिन
‘अट्वारी’को दोस्रो दिन अर्था फलारको दिन विहान सवैरै उठेर नजिकै खोलामा नुहाइ धुवाइ गरि घरको वैठक कोठामा पुन लिपपोट गरि ३ या ७ थरिका तरकारी, भात पकाई सकेपछि अट्वारीको पहिलो दिन झै भात, सवै तरकारीवाट आधा भाग निकाल्नु पर्दछ । जस्लाई थारुभाषामा “कहार्ने” भनिन्छ । यसरी सवैगरि सकेपछि भिमको नाममा सवै तरकारीवाट एक एक गास तरकारी र भात निकालेर आगोमा हालेर पुजा गर्ने चलन छ । यसरी पुजाअर्चना गरिसकेपछि क्रमस घरको मुल सदस्यवाट सवैजना रमाइलो गर्दै खाने चलन रहेको छ ।
कोसेली (अग्रासन) को प्रतिक्षामा दिदिबहिनी
यता थारु समुदायका विवाहित महिला दिदिवहिनीहरुले आफ्नो माइतवाट आफुलाई छुत्याएका भाग “अग्रासन” अर्थात कोसेलीको प्रतिक्षामा बसिरहेका हुन्छन् । जवसम्म त्यो कोसेली ‘अग्रसान’ माइतवाट आउदैन तवसम्म पर्खाइमा वसेका महिलादिदिवहिनीहरु घरमा केहि पनि नखाने गरेको पाइन्छ । माइतबाट जस्तो सुकै खानेकुरा किन नहोस त्यो दिन ल्याएको कोसेली अर्थात अग्रासन विवाहित माहिला दिदी वहिनीहरुको लागि धेरै मिठो मानि खाने गरेकाछन् । त्यसैले अघिपछि भन्दा अट्वारीमा थारु महिला दिदिवहिनीहरुले माइतवाट पठाएको अग्रासनको वढि आशा गरेको पाइन्छ ।

सकारात्मक पक्ष
थारु समुदायको बर्का अट्वारीमा एउटा सकारात्मक पक्ष पनि छ । अघिपछि आफनो दिदी बहिनीहरु र दाजुभाई तथा अन्य छरछिमेकिहरु संग भएको रिसिविलार्ई पनि ‘अट्वारी’ मा भने मिल्ने गरेकाहुन्छन । वर्षभरिको रिसलाई ‘अट्वारी’ को दिनबाट नुहाईधुवाई गरि मिल्ने गरेको पाइन्छ । त्यसैले ‘अट्वारी’ पर्वलाई एउटा सदभावको पर्वको रुपमा पनि लिइन्छ । यति मात्र नभएर थारु समुदायमा वर्षभरि आफ्नो दिदिवहिनी तथा दाइभाइसंग भेटघाट नहुने तर अट्वारीमा भने अवस्य भेटघाट गर्ने अवसर जुटाइदिएको हुन्छ ।
नकारात्मक पक्ष
‘अट्वारी’मा केहि नकारात्मक पक्ष पनि रहेकाछन् । जस्तै अट्वारीमा आफनो चेलिवेटीको लागि निकालिएको कोसेली (अग्रासन) केहि बासि हुने गरेकाछन् । त्यहि बासी खानेकुरा आफ्नो चेलीवेटीलाई दिइने चलन छ । त्यो बासी खानेकुराले पछि चेलीवेटीलाई असर गर्ने गरेकोले यो कुरामा ध्यान दिन जरुरी छ । त्यस्तै आफ्नो चेलीवेटीलाई कोसेली (अग्रासन) दिन गएको बेला दिदीवहिनीहरुले आफ्नो दाइभाइलाई बढीमात्रामा जाडरक्सी खान दिने र दाइभाई रक्सी खाइसकेपछि घर आउदा बाटोमा सुत्ने जस्तो नकारात्मक पक्षहरु पनिछन् । यो कुरालाई पनि आफन्तहरुले सोच्नुपर्दछ । ‘अट्वारी’को नाममा जे पाए त्यहि पनि गर्नुहुदैन ।

निष्कर्षः
थारु समुदायले ‘अट्वारी’ पर्वमा यति महत्वका साथ मनाउदै आएता पनि आज सम्म थारु समुदायको कुनै पनि पर्वमा राज्ले ध्यान नदिएको पाइन्छ । राज्यकै कारणले गर्दा आज थारु समुदायको पर्वहरु लोप हुने अवस्थामा रहेको छ । अरु समुदायको पर्वमा विदा दिने राज्यवाट नै क्यालेन्डरमा पर्वको तिथि मिति तोकिदिने तर थारु समुदायको पर्वमा भने राज्ले अपमान गरिरहेको छ । यहि कारणल आज थारु समुदायले ‘अट्वारी’ पर्व कुन दिन मनाउने भन्ने अलमलमा परिरहेका छन । एउटै पर्व २÷३ चोटी हुने गरेको छ । यस विषयमा राज्यले नै ध्यान दिने पर्ने हुन्छ । थारु समुदायको पर्व कुन कत्ति दिन मनाउछन र कुन कुन पर्व कति महत्व छन भन्ने विषयमा थारु बुद्धिजीविहरुसंग परामर्श, छलफल, गोष्ठी, अन्तरक्रिया गर्नुपर्ने जरुरी रहेको छ ।