इन्द्रेणी संवाददाता

जेष्ठ २३, घोराही । नेपाल पत्रकार महासंघ दाङले जिल्ला विकास समितिको सहयोगमा वाताबरण दिवसको अबसर पारेर आईतबार घोराहीमा “दाङको वातावरण संरक्षणमा सरोकारवालाहरुको भुमिका” विषयक बृहत अन्तरक्रियात्मक कार्यक्रमको आयोजना  गरेको छ । कार्यक्रममा  बोल्ने बक्ताहरुले दाङको बातावरण विग्रिदै गएको प्रति चिन्ता व्यक्त गरेका हुन् ।

ppr कार्यक्रममा वक्ताहरुले प्राकृतिक स्रोत साधनको अनियन्त्रीत दोहन कै कारण मौसममा परिबर्तन सँगै हावापानी, उत्पादनमा ह्रास, खोलाहरु सुक्दै जानु, बाढि पहिरोको जोखिम, चुरे पहाडको क्षयीकरण जस्ता समस्याहरु निम्तीरहेको निष्कर्ष निकालेका छन् । कार्यक्रममा प्राध्यापक डा. धरणीकुमार शर्माले दाङको भौगोलीक वनावट, प्राकृतिक वातावरण र वातावरणको वर्तमान अबस्था बिषयक कार्यपत्र प्रस्तुत गरे । दाङको प्राकृतिक सुन्दरतमा अनियन्त्रीत दोहनले गम्भिर असर गरिरहेको उल्लेख छ । मानविय त्रुटीकै कारण भुक्ष्य, वाढी पहिरो, नदि कटान, ढुंगाजन्य बस्तुहरुको अनियन्त्रीत उत्खनन्, पानीका स्रोतहरु सुक्दै जानु, वाढीको जोखिम, चुरे पहाडको क्षयीकरण, अध्ययन बिनै उद्योगहरुको स्थापनाले दाङको वातावरण र पूर्वाधार निर्माणमा असर पर्दै गएको कार्यपत्रमा शर्माले उल्लेख गरेका छन् ।

त्यस्तै स्थानिय बिकास अधिकारी रमेश गौतमले दाङको वातावरण क्षेत्रका चुनौती एवं समाधानका उपायहरु बिषय कार्यपत्र प्रस्तुत गरे । उनको कार्यपत्रमा प्राकृतिय स्रोत साधनको सहि सदुपयोगमा ध्यान नजाँदा दाङको भबिष्यलाई गम्भिर असर पार्ने देखिएको उल्लेख छ । बस्तीका बिचमा सिमेन्ट उद्योगहरु स्थापना गर्नुले पनि मानव जिवन र बातावरणमा गम्भिर असर गरिरहेको उनले बताए ।
दुबै कार्यपत्र माथी रश्मिराज नेपाली, शान्ता चौधरी, घनस्याम पाण्डे, श्रीमन न्यौपाने र भरतराज न्यौपानेले टीप्पणि गर्देै दाङको बातावरणलाई सन्तुलनमा राख्नका लागि व्यक्तिको व्यबहारबाटै सुधार ल्याउनुपर्ने बताए । मानविय हरेक गतिबिधिहरुलाई बाताबरण मत्री बनाउदै स्वच्छ प्रकृति र संरक्षित बाताबरणमा ध्यान दिन सबैलाई टिप्पणीकारहरुले आग्रह समेत गरेका छन् ।

राजनितिक अस्थिरताका कारण पनि प्राकृतिक स्रोतमाथी अबैज्ञानीक ढंगबाट दोहन हुदा दाङको बाताबरण बिग्रदै गएको निष्कर्ष कार्यक्रममा बोल्ने विभिन्न क्षेत्रका सरोकारवाला निकायका प्रतिनिधिहरुले  निकालेका छन् । हरेक गतिबिधीहरुलाई बाताबरण मैत्री बनाउदै स्थिर राजनिति, निति नियमको पालनामा ध्यान दिनु नै बाताबरण संरक्षणको मुख्य उपाय हुने उनिहरुको भनाई छ ।
नेपाल पत्रकार महासंघ दाङका अध्यक्ष सुदिप गौतमको अध्यक्षता एवं पूर्व राष्ट्रपति डा. रामबरण यादबको प्रमुख आतिथ्यता भएको कार्यक्रममा कार्यक्रमका बारेमा महासंघका पूर्ब अध्यक्ष शुशिल गौतमले जानकारी गराएका थिए ।