studentकाठमाडौं ११ असोज ।  बाँकेका निजी तथा संस्थागत विद्यालयले शुल्क नियमित नतिरेको भन्दै विद्यार्थीलाई घन्टांै कक्षाबाहिर उभ्याउने तथा विभिन्न प्रकारका मानसिक यातना दिने गरेको पाइएको छ ।

निजी तथा संस्थागत विद्यालयहरूले पर्वलाई बहाना बनाउँदै कात्तिकसम्मको शुल्क, जेनेरेटर, कम्युटर शुल्कलगायतको माग गर्दै अभिभावकलाई पठाएको शुल्कको पत्र राजधानीलाई प्राप्त भएको छ ।

शिक्षा नियमावलीअनुसार शिक्षण शुल्कबाहेक अन्य शुल्क कुनै पनि बाहानामा उठाउन पाइँदैन । तर, जेनेरेटर, पानी, बस, कम्प्युटरलगायतको शीर्षकमा अभिभावकसँग चर्को शुल्क असुल्ने गरेको पाइएको छ ।

नेपालगन्जको सल्यानी बंगलामा रहेको गोल्डेन एबीसी माविले अग्रिम शुल्क माग गरी अभिभावकलाई पठाएको रसिदमा जेनेरेटर र कम्प्युटरसमेतको शुल्क जोडिएको छ । असोज र कात्तिकमा झन्डै डेढ महिना पर्व बिदा हुने परम्परा छ, तर विद्यालयले बिदाको बेलामा पनि अभिभावकसँग चर्को रकम असुल्ने गरेको प्रमाण भेटिएको हो ।

विद्यालयले तोकेको पोसाक नलगाएको भन्दै छात्रालाई घर फर्काएको गोल्डेन एबीसी माविले विद्यालय बन्द हुने समयमा पुनः जेनेरेटर तथा कम्प्युटरसमेतको नाममा अग्रिम शुल्क लिन थालेपछि अभिभावकले आक्रोश व्यक्त गरेका छन् ।

विद्यालयबाहिर भेटिएकी नाज्मा हल्वाईले भनिन्, ‘कहिले पोसाकको निहुँ बनाएर हाम्रा केटाकेटीलाई घर फर्काउँछ । कहिले अग्रिम शुल्क मागेर हामीलाई पत्र पठाउने अनि शुल्क आएन भनेर हाम्रा केटाकेटीलाई घन्टांै कक्षाबाहिर वा प्रार्थनाको समयमा लाइन छुट्ट्याएर घन्टौं उभ्याउने गरेको छ ।’

उनले नजिक आउँदै गरेको दसैं र दीपावलीको अवसरमा विद्यालय करिब एक महिनादेखि डेढ महिनासम्म बन्द हुने जानकारी आएको बताउँदै प्रश्न गरिन्, ‘बन्दको बेलामा पनि हामीले जेनेरेटर र कम्प्युटरको शुल्क किन तिर्ने ? पढाइ नै नहुने महिनाको किन तिर्ने ?’ उनले आक्रोशसाथ भनिन् ।

अर्का अभिभावक वृजलाल साहू आफ्ना दुई बच्चा सो विद्यालयमा अध्ययन गर्दै रहेको बताए । विद्यालयले आफूलाई कुनै जानकारी नै नगराई अग्रिम शुल्क नतिरेको भन्दै करिब ३ घण्टा बच्चालाई कक्षाबाहिर उभ्याएकाले मेरो बच्चालाई किन कक्षाबाहिर उभ्याएको ? भनेर सोधेको हुँ,’ उनले भने ।

विद्यालयका सञ्चालक विकास सिंहले वर्षको ६ महिना प्रतिविद्यार्थी महिनाको सय रुपैयाँका दरले जेनेरेटरको इन्धन खर्च लिने विद्यालयको नियमअनुसार उठाएको दाबी गरे । उनले भने, ‘अत्याधिक गर्मी र लामो समयको लोडसेडिङको कारण ८ लाखमा जेनेरेटर खरिद गरी मासिक १ सय उठाउने गरेका छौं ।’

विद्यालयको कर्मचारीको तलबका लागि असोज र कात्तिकको शुल्क लिने गरेको उनले बताए । नेपालगन्जको गुलरिया रोडमा रहेको स्टार फयुचर स्कुलले शुल्क नतिरेको भन्दै टर्मिनल परीक्षाबाट बाहिर निकालेको अभभिावकले गुनासो गरेका छन् । एकैपटक धेरै रकमको माग गर्दै विद्यालयले विभिन्न खाले यातना दिँदा सजिलै शुल्क उठ्ने भएको कारणले विद्यार्थीलाई अनावश्यक मानसिक यातना दिने गरेको अभिभावकको गुनासो छ ।