Mushlim Offering Namaj on the Occasion Of Eid -Ul Fittar at Kotla Mubaraq Stadium In New Delhi on 29-07-14. Pix BY UB photos

इन्द्रेणी संवाददाता
दाङ, २८ भदौ । मुस्लिम समुदायको दोस्रो ठूलो पर्व बकर इद आज मनाइदैछ । दाङसिहत मुलुकभरीका इस्लाम धर्मावलम्बीले आज एकै ठाउँमा बसी मस्जितहरुमा नमाज पढेर चौपायालाई कुर्वानी अर्थात बलि दिई मनाउँदैछन् ।

Mushlim Offering Namaj on the Occasion Of Eid -Ul Fittar at Kotla Mubaraq Stadium In New Delhi on 29-07-14. Pix BY UB photos
इब्राहिमले सपनामा आफ्नो छोरा इस्माइललाई अल्लाहको आदेशानुसार बलि दिन जङ्गलमा लगेपछि छोरालाई बलि चढाउँन लाग्दा फेरि अल्लाहले इस्माइलको स्थानमा भेडाको थुम्बालाई राखिदिएकाले यो पर्वमा चौतायाको वली दिने गरिन्छ । यसरी बलि दिइएको दिन इस्लामिक पात्रो अनुसार १२ औँ महिना जिल हिज्जाको १० औँ तारिखमा भएकाले यस दिन बकर इद मनाउने परम्परा चलेको मुस्लीम धर्मगुरुहरुको भनाइ छ । 

आज विहान स्नान गरी इद्गार वा मस्जिदमा गई मुस्लिम समुदायका भक्तले सामूहिक नमाज पढेपछि एकअर्कालाई इद मुवारक भन्दै शुभकामना आदानप्रदान गरेका छन् । मुस्लिम समुदायको बकर इदका अवसरमा आज नेपाल सरकारले सार्वजनिक बिदासमेत दिएको छ ।