काठमाडौं, १८ कार्तिक । संक्रमित जनताको निःशुल्क उपचारका चौतर्फी ढोका बन्द गरेको सरकारले कोभिड बिमालाई पनि अलपत्र छाडिदिएको छ । सरकारको अनुमतिमा धमाधम बिमा गरेका कम्पनीले भुक्तानी ठप्प पारेका छन् । जनतासँग अब न सरकारी सहुलियत छ न बिमाको साथ ।

corona sankramit ko upacharबिमा कम्पनीहरूले १७ लाख ७० हजार नौ सय २६ जनाको बिमा गरेका छन् । तर, अहिलेसम्म जम्मा एक हजार चार सय ४१ जनाको मात्र दाबी भुक्तानी भएको छ ।

१७ लाख ७० हजार जनताको बिमा गर्दा कम्पनीहरूले एक अर्ब एक करोड ९१ लाख रुपैयाँ प्रिमियम संकलन गरेका थिए । कुल बिमितमध्ये शून्य दशमलव ७५ प्रतिशत अर्थात् कुल १३ हजार तीन सय ५३ संक्रमित भएको भन्दै दाबी परेको थियो । तर, बिमित संक्रमितमध्ये ११ प्रतिशत अर्थात् जम्मा १४ सय ४१ जनाको मात्र भुक्तानी भएको छ । संक्रमण पुष्टि भएको प्रमाणित कागजात प्रमाणित गर्ने भन्दै बिमा कम्पनीले भुक्तानी ठप्प पारेका छन् । तर, यसबीचमा के गर्ने भन्नेमा सरकार मौन छ ।

१७ लाख ७० हजार ग्राहकबाट एक अर्ब एक करोड संकलन गरेका बिमा कम्पनीसामु १३ हजार दाबी पर्दा एक अर्ब २८ करोडको दायित्व सिर्जना भएको छ । तर, यो स्वास्थ्य संकट र महामारीको अवस्था भएकाले सरकारको हिस्सा हुनुपर्ने विश्वव्यापी मान्यता हो । संक्रमित जनतालाई बिमामार्फत अनुदान दिने प्रतिबद्धता गरे पनि सरकारले अनुदान नदिएकाले भुक्तानी गर्न नसकेको बिमा कम्पनीहरूको भनाइ छ ।

सबै १३ हजार दाबी भुक्तानी गर्दा पनि कम्पनीहरू टाट पल्टिने होइन । एक अर्ब रुपैयाँ संकलन गरेका उनीहरूले अहिलेसम्म १३ करोड ७२ लाख रुपैयाँ मात्र भुक्तान गरेका छन् । तैपनि उनीहरूले भुक्तानी रोेकेका छन् ।

‘एक अर्ब एक करोड रुपैयाँ ग्राहकबाट संकलन भएको छ, त्यस्तै पुनर्बिमा कम्पनीले एक अर्ब व्यहोर्ने भनेको छ । त्यति मात्र होइन, बिमा कम्पनीहरूमा महाविपत्ति कोष पनि हुन्छ । त्यो पनि बिमा कम्पनीहरूको नाफाबाटै संकलित कोष हो,’ बिमासम्बन्धी जानकार भन्छन् । तर, सरकारले न बिमा कम्पनीहरूलाई हस्तक्षेप गर्ने नीति लिएको छ, न बिमामा आफ्नो हिस्सेदार हुन खोजेको छ ।

बिमा समितिका कार्यकारी निर्देशक राजुरमण पौडेल बिमा कम्पनीले दाबी भुक्तानी भने समयमै गर्नुपर्ने बताउँछन् । बिमा कम्पनीहरूले उपलब्ध गराएको तथ्यांकका आधारमा सरकारका तर्फबाट प्राप्त हुने अनुदान कम्पनीहरूलाई दिने हो,’ उनले भने, ‘अनुदान प्राप्त हुन्छ, तर अहिल्यै प्राप्त नभएको आधारमा भुक्तानी रोक्न मिल्दैन ।’

संक्रमण सुरुको अनुमानभन्दा धेरै गुणा बढेपछि आत्तिएका बिमा कम्पनीले गत भदौमा बिमा बन्द गरेका थिए । तर, १ अर्ब रुपैयाँसम्म कम्पनीहरूले व्यहोर्ने, थप एक अर्बबराबरमा नेपाल पुनर्बिमा कम्पनीबाट व्यहोर्ने सहमति भएको थियो । ‘त्यसले पनि नपुगेको अवस्थामा बिमा समितिबाट थप एक अर्ब र कम्पनीहरूको महाविपत्ति कोषबाट ५० करोडसम्म व्यहोर्न सकिने गरी कुल तीन अर्ब ५० करोडसम्मको दाबी व्यहोर्ने निर्णय भएको हो,’ बिमक संघका महासचिव तथा सगरमाथा इन्स्योरेन्स कम्पनीमा प्रमुख कार्यकारी अधिकृत चंकी क्षेत्रीले बताए, ‘यसले पनि सम्भव नभएमा भने सरकारले हेर्नुपर्ने सहमति गरेर कोरोना बिमा योजनालाई २१ भदौबाट पुनः सुचारु गरिएको थियो ।’

यति ठूलो महामारीका वेला सरकारले बिमामा समेत हिस्सा नलिएकोले कम्पनीहरूले थेग्न नसक्ने बताउँदै आएका छन् । उनीहरूले कागजात प्रमाणीकरणमा ढिलाइ भएको भन्दै भुक्तानी ठप्प बनाएका छन् । ‘निजी अस्पतालबाट आएका दाबीमा केही फर्जी पनि परेका थिए,’ बिमक संघका महासचिव चंकी क्षेत्रीले भने, ‘यस्तो दाबी प्रमाणित गर्न बिमा समितिमा स्वास्थ्य मन्त्रालयसहितको टोली बनेको छ, त्यहाँबाट प्रमाणित हुन समय लागेकाले रोकिएको हो ।’

यसबीचमा बिमा समितिका कर्मचारीमा पनि कोरोना संक्रमण देखिएपछि केही ढिलाइ भएको उनको भनाइ छ । सोमबार, मंगलबारबाट दाबी भुक्तानी पुनः सुचारु हुने क्षेत्रीले स्पष्ट पारे । नयाँ पत्रिकाबाट