asthai teacherकाठमाडौं ११ असोज   । स्कुल बिदाको मौकामा २५ भदौमा दोलखाको सदरमुकाम चरिकोटमा सरकारी विद्यालयका शिक्षकहरूको एउटा अनौठो जमघट भयो ।

राजनीतिक दलसम्बद्ध ६ वटा शिक्षक भ्रातृ संगठनले सरकारी विद्यालयका ६ सयभन्दा बढी शिक्षकलाई सदरमुकाम उतारेका थिए । चरिकोटको ए वान पार्टी प्यालेसमा आयोजना गरिएको त्यो शिक्षक जमघटमा नेपाली कांग्रेसका जिल्ला पार्टी सभापति रुद्र खड्का, नेकपा एमालेका अध्यक्ष ईश्वरचन्द्र पोखरेल र नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष गोपाल पाण्डे आमन्त्रित थिए ।

त्यो जमघटको उद्देश्य थियो, शिक्षकहरूले सामूहिक रूपमा दलका नेताहरूलाई राजीनामा बुझाउने । तर, शिक्षकहरूको सामूहिक राजीनामा शिक्षक पद त्याग गर्न नभई व्यंग्यस्वरूप राजनीतिक दलको कार्यकारिणी सदस्य त्याग गर्नका लागि थियो ।

तीन दलका जिल्ला प्रमुखलाई बुझाइएको शिक्षकहरूको राजीनामा पत्रको सार छ, हामी शिक्षकले राजनीतिक दलका सबै जिम्मेवारीबाट सामूहिक राजीनामा दिने घोषणा गरेका छौँ ।

राजीनामा पत्रमा शिक्षकले दल त्यागको घोषणा गरे पनि यथार्थमा उनीहरूले दल त्याग गर्ने मनसायले त्यो कार्यक्रम आयोजना गरेका थिएनन् । बरू, राजनीतिक दलको जिम्मेवारीमा रहेर शिक्षण पेसा अपनाउन सरकारी विद्यालयका शिक्षकहरूले यो व्यंग्यात्मक शैली अपनाएका थिए ।

सरकारले १५ असार ०७३ मा शिक्षा ऐन, २०२८ को आठौँ संशोधन गरी राजनीतिक दलको कुनै पनि कार्यकारिणी पदमा शिक्षक बस्न नपाउने व्यवस्था गरेकाले त्यो व्यवस्थाको विरोधमा दोलखाका शिक्षकहरू यस्तो विरोध कार्यक्रम गर्दै थिए । कार्यक्रममा शिक्षा ऐनको संशोधित प्रावधानको शिक्षकहरूले जमेर विरोध गरे ।

ज्ञातव्य रहोस्, संशोधित शिक्षा ऐनमा शिक्षकहरू कुनै पनि राजनीतिक दलको कार्यकारिणी पदमा बसेमा स्वतस् अवकाश पाउने व्यवस्था छ । तर, नेपाली सार्वजनिक शिक्षाको दुर्दशा कस्तो भने दलको नेतृत्व तह र भ्रातृ संगठनमा भएजतिका सबै सरकारी शिक्षक संलग्न छन् ।

दोलखाको व्यंग्यात्मक कार्यक्रम आयोजना गर्नेमध्येका एक शिक्षक हुन्, एमालेसम्बद्ध नेपाल राष्ट्रिय शिक्षक संगठनका केन्द्रीय सदस्य शंकरलाल श्रेष्ठ । उनीसहित दोलखाका १३ जना सरकारी शिक्षक एमालेको जिल्ला समितिमा छन् ।

लगभग यही संख्यामा कांग्रेस र माओवादी केन्द्रको जिल्ला नेतृत्वमा सरकारी विद्यालयका शिक्षकहरू छन् । श्रेष्ठ भन्छन्, “शिक्षा ऐनको संशोधनले शिक्षकको राजनीतिक अधिकार मात्र होइन, मानव अधिकारसमेत हनन भएको छ, शिक्षकलाई राजनीति गर्न नदिने निर्णयको हामी घोर विरोध गर्छौं ।”

दोलखामा मात्र होइन, देशका सबै जिल्लामा राजनीतिक दलको विभिन्न तहको जिम्मेवारीमा राज्यकोषबाट तलब खाने बहालवाला शिक्षकहरू नै छन् । सरकारले शिक्षकलाई राजनीतिमा वर्जित गर्न शिक्षा ऐन संशोधन गरेको हो । पढाउन छाडेर शिक्षकले दलको झोला बोकेकाले सार्वजनिक शिक्षा लथालिंग र ध्वस्त भएको आमबुझाइ मात्रै छैन, धेरै अध्ययनहरूको निष्कर्ष पनि छ ।

शिक्षकले दलको कार्यकारी पदमा बसेर राजनीति त गरेकै छन् । त्यसभन्दा बढी तिनले राजनीतिक दलको भ्रातृ संगठन बनाएर शिक्षकहरूलाई दलको झोला बोक्न बाध्य पारेका छन् । अहिले अस्तित्वमा रहेका १७ वटा शिक्षक संगठनमध्ये १५ वटा राजनीतिक दलका भ्रातृ संगठनका रूपमा राजनीतिमा सक्रिय छन् ।

भ्रातृ संगठनको माध्यमबाट सुरु भएको शिक्षक राजनीति १२ वर्षयता झन् बढेको छ । विसं ०४७ सम्म सबै शिक्षकको एउटै मात्रै संगठन थियो– नेपाल राष्ट्रिय शिक्षक संगठन । सोही संगठनमा सबै शिक्षक अटाएका थिए । कालान्तरमा शिक्षकहरू दलपिच्छे विभाजित भए र दलैपिच्छेका भ्रातृ संगठनमा लागे । अहिले शिक्षकका संगठनहरूको संख्या नै करिब डेढ दर्जन पुगिसकेको छ ।

शिक्षाविद् विष्णु कार्की संसारमा कतै पनि दलका भ्रातृ संगठन र ट्रेड युनियनमा लागेर विद्यालयको पढाइ बर्बाद पार्ने अभ्यास नभएको बताउँछन् । भन्छन्, “राज्यसँग शिक्षाको गुणस्तर बढाउँछु, विद्यार्थीलाई पढाउँछु भनेर तलब खाने अनि विद्यालय समयमा संगठनको झोला बोकेर राजनीति गर्न हिँड्ने ?,” कार्की भन्छन्, “यस्तो छुट संसारका कुनै पनि देशमा छैन ।”

संसारमा हुँदै नभएको काम अर्थात् राजनीति गर्दै आएका शिक्षक संगठनहरू राजनीतिक लाभ लिन र अरूभन्दा आफूलाई शक्तिशाली देखाउन आफ्ना सदस्य संख्या बढाइचढाइ गर्छन् ।

तर, तिनले यो भेउ पाएका छैनन् कि यसरी बढाइचढाइ गर्दा एक जना शिक्षक पनि तटस्थ, शुद्ध र कामप्रति समर्पण भएका भेटिँदैनन् । तर, होइन, अत्यधिक संख्या राजनीति र ठगी खाने शिक्षकको भए पनि न्यून संख्यामा आफ्नो कामप्रति समर्पित शिक्षकहरू पनि छन् ।

दुर्भाग्य १ उनीहरूलाई कमजोर बनाइएको छ । आफूलाई शक्तिशाली देखाउने संख्याको यो खेलमा शिक्षक संगठनहरू र तिनका तालुकवाला राजनीतिक दल जनमानसका अगाडिचाहिँ पूरै नांगिएका छन् ।

फर्जी संख्याको खेलमा १५ वटा भ्रातृ संस्थाको दाबी पत्याउने हो भने तिनको सदस्य संख्या कुल शिक्षक संख्याभन्दा बढी हुन्छ । शिक्षा मन्त्रालयको आँकडा अनुसार अस्थायी र स्थायी गरी अहिले सरकारी दरबन्दीमा १ लाख ९ हजार १ सय १८ शिक्षक छन् भने राहत शिक्षकको संख्या ३८ हजार ३ सय ७८ छ ।

यी दुवै जोड्दा सरकारी तलब खाने शिक्षकको कुल संख्या जम्मा १ लाख ४७ हजार ९ सय ६ हुन्छ । तर, सरकारी शिक्षकका आधारमा राजनीति गर्ने दलका १५ वटा शिक्षक भ्रातृ संगठनले भने आफ्नो संगठनमा २ लाख ६१ हजार ४ सय ४४ जना शिक्षक साधारण सदस्य रहेको दाबी गरेका छन् । साधारण सदस्यको संख्या बढी देखाएर आफ्नो संगठनात्मक हैसियत ठूलो देखाउन भ्रातृ संस्थाहरूले देशमा भएका शिक्षकभन्दा बढी सदस्य बनाएको दाबी गरेका छन् ।

हुन पनि भर्खर बनेको बाबुराम भट्टराईको नयाँ शक्ति नेपालको भ्रातृ संगठन शिक्षक समाज नेपालले समेत आफ्ना साधारण सदस्य ३० हजार रहेको दाबी गरेको छ भने जिल्ला नेतृत्वमा १ हजार ८ सय शिक्षक रहेको जनाएको छ । साधारण सदस्य सबैभन्दा बढी दाबी गर्नेमा नेपाली कांग्रेस र एमालेका भ्रातृ संगठन छन् । ती दुवैले आफ्ना सदस्य ७० हजारभन्दा बढी रहेको दाबी गरेका छन् ।

यता माओवादी केन्द्रको भ्रातृ संगठनले ४२ हजार र विप्लव माओवादीको संगठनले २५ हजार शिक्षक सदस्य रहेको दाबी गरेका छन् ।

०६२र६३ को जनआन्दोलनपछि गठन भएका मधेसी दलका भ्रातृ संगठनहरू पनि आफूलाई ठूलो देखाउने संख्याको खेलमा अघि छन् । संघीय समाजवादी फोरम नेपाल निकट मधेसी शिक्षक फोरमले आफ्ना १५ हजार सदस्य रहेको दाबी गरेको छ भने तराई मधेस लोकतान्त्रिक पार्टी ९तमलोपा०को लोकतान्त्रिक शिक्षक युनियनले नौ हजार ।

उता सर्लाहीमा सीमित महेन्द्र राय यादवको मधेस सद्भावना पार्टीको नेपाल लोकतान्त्रिक शिक्षक फेडरेसनले समेत चार हजार सदस्य रहेको दाबी गरेको छ ।

अझ राजनीतिक दलका १५ वटा भ्रातृ संस्थाको केन्द्रीय नेतृत्व, पदाधिकारी र सदस्यको संख्या हेर्ने हो भने त्यसले सार्वजनिक शिक्षाको डरलाग्दो चित्र उजागर गर्छ । १५ वटा संगठनको सांगठनिक संरचना अनुसार तिनका कुल १ हजार २४ शिक्षक केन्द्रमा पदाधिकारी छन् भने जिल्ला तहको तिनको नेतृत्वमा १५ हजार ६ सय ९० शिक्षक छन् ।

संगठनका कुल पदाधिकारीको संख्या रहेको उनीहरूको सांगठनिक संरचनाले नै पुष्टि गर्छ । देशभरको कुल शिक्षक संख्यालाई पदाधिकारीहरूको यो संख्याले हिसाब गर्दा करिब १२ प्रतिशत शिक्षक राजनीतिक दलका भ्रातृ संगठनका पदाधिकारीका रूपमा पढाउनेभन्दा पनि सक्रिय राजनीतिमा संलग्न छन् ।

जनताको करबाट पालिएका शिक्षकहरूको राजनीतिक दलको झोला बोक्ने यस्तो प्रवृत्तिको सिकार सार्वजनिक शिक्षा भएको छ र त्यहाँ पढ्ने ५० लाखभन्दा बढी बालबालिकाको भविष्य अन्धकार हुन पुगेको छ । दुर्गति कस्तोसम्म भने अति राजनीतीकरणका कारण सरकारी विद्यालयमा ३० प्रतिशत समय मात्र पठनपाठन हुन्छ भने एसएलसी परीक्षाको राष्ट्रिय नतिजा ३२ प्रतिशतमा सीमित हुन पुगेको छ ।