दाङ, २ कार्तिक । नेपालका विभिन्न २५ जिल्लामा गरिबीको सर्वेक्षण गरेको छ । जसअनुसार ३ लाख ५६ हजार ४ सय १५ घर परिवार गरिबीको रेखामुनि रहेको देखाएको छ ।

2016_9largeimg21_sep_2016_125013813सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्रालयले गरेको सर्वेक्षणले विभिन्न २५ जिल्लामा १२ लाख ४० लाख ३ सय ५० घर परिवारमा ३ लाख ५६ हजार ४ सय १५ परिवारको आर्थिक अवस्था निकै दैनिय भएको देखाएको छ । त्यस्तै ७ लाख २५ हजार ९ सय ७४ वटा घरपरिवार भने आर्थिक दृष्टिकोणले मध्यम र सम्पन्न रहेको पनि अध्ययनले देखाएको छ ।

जसमा राप्तीका तीन जिल्लाका एक लाख २५ हजार पाँच सय ८८ घरपरिवारमध्ये ३१ हजार १ सय ७६ घरपरिवार गरिबीको रेखामुनि रहेको तथ्याङमा उल्लेख छ । गरिब परिवारलाई गरिब परिचय पत्र वितरण गरी थप सुविधा उपलब्ध गराउन सरकारले पहिलो चरणमा २५ जिल्लामा गरिब घर परिवार पहिचान बोर्ड गठन गरी सर्वेक्षण थालेको थियो ।

सो सर्वेक्षणले सबैभन्दा धेरै गरिब बाजुरामा र सबैभन्दा धेरै धनि तनहुँमा रहेको प्रारम्भिक तथ्यांकले देखाएको छ । त्यस्तै बाजुरामा सबैभन्दा बढी गरिबी देखिएको छ । बाजुरा जिल्लाका ६४.१ प्रतिशत परिवार गरिबीको रेखामुनी रहेको अध्ययनले देखाएको छ । यस्तै त्यसपश्चात कालिकोटमा गरिबीको मात्रा उच्च छ । कालिकोटमा कुल परिवार संख्यामा ५७.९ प्रतिशत परिवार गरिब छन् । बोर्डले उक्त तथ्यांकको अहिले अद्यावधिक गरिरहेको छ ।

कुन जिल्लामा कति गरिब ?

जिल्ला जम्मा घर परिवार संख्या   गरिब घरपरिवार संख्या    
भोजपुर ३५,९७६ ८,०६३
खोटाङ ३९,६९१ ८,६६५
सिराहा १,१९,५७० ३४,३०२
सिन्धुली     ५३,९५५ १९,११७
रामेछाप     ४०,३३३ ९,६३७
रौतहट १,१६,७३६ ३२,४१६
गोरखा ५९,६६४ १०,८०९
तनहुँ  ६५,५५६ ८,९९९
बाग्लुङ ५२,८५६ १०,८७०
कपिलवस्तु   ८४,९८५ २५,३४६
अर्घाखाँची    ४२,००९ ११,०८५
प्यूठान ४५,०८५ १३,३९२
रोल्पा ४०,५३१ ९,५३७
रुकुम ३५,९७२ ८,२४५
बर्दिया ७८,९७२ २१,०५९
जाजरकोट   २७,४०७ ८,४७४
डोल्पा ७,०६७ २,८५७
जुम्ला १९,४९७ ८,१९३
कालिकोट    २२,०९४ ११,१०१
मुगु   ९,५३३ ३,६३१
हुम्ला ८,५५५ ४,२३५
बाजुरा २१,६८५ १२,५७५
बझाङ ३०,३२८ १४,१५३
अछाम ४५,१६० १९,४०७
कैलाली     १,३७,१२८ ४०,२५१