रेखा मगर
दाङ, ६ साउन
स्थानीय तह पुनर्सरचनाको वहस आजवाट दाङमा सुरु हुँदैछ । दाङमा पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरी यसविषयमा व्यापकरुपमा जानकारी गराईने स्थानीय तह पुनर्संरचना प्राविधिक सहयोग समन्वय समितिका संयोजक तथा स्थानीय विकास अधिकारी रमेश गौतमले जानकारी दिनुभयो ।  संयोजक गौतमले भर्खरै मात्र यसविषयमा मापदण्ड, स्पष्ट निर्देशहरु प्राप्त भएकाले साउन मसान्तभित्र सवै व्यवस्थापन गरेर पठाउने जानकारी दिनुभयो । जिल्लातहमा पहिलो तहमा यसवारे मिडियामा जानकारी, दास्रो तहमा प्राविधिक समितिको वैठक गरी कार्यक्षेत्र वाँडफाड गर्ने, तेस्रो तहमा राजनैतिक दलहरुसंग छलफल गरी र त्यसको रुपरेखा तयार गर्ने र चौथो तहमा सांसदहरुसंग समन्वय गरिने गौतमले जानकारी दिनुभयो । dang

यसैगरी पाँचौ तहमा सवै क्षेत्रका व्यक्तिहरुलाइ समेट्ने गरी नगरपालिकाहरुमा कार्यक्रम गर्ने, छैटौं तहमा प्राप्त सुझावहरु जम्मा गर्ने, सातौं तहमा राजनैतिक दलहको वैठक गर्ने, आठौं तहमा रिपोर्टको अन्तिम रुपरेखा तयार गर्ने र अन्तिममा यस रिपोर्ट स्थानीय तह पुनर्संरचना आयोगमा पठाईने संयोजक गौतमले वताउनुभयो । अब स्थानीय तहको पुनर्संरचनापछि साविकका गाविस कार्यालयहरु वडाका सेवा केन्द्रमा बदलिने छन ।

स्थानीय तह पुनर्संरचना आयोगले यस्तो अवधारणा तय गर्दै देशैभरि थप छलफलका लागि स्थानीयस्तरमा पठाएको हो । स्थानीय तह पुनर्संरचना प्राविधिक सहयोग समन्वय समितिका सदस्यहरुमा जिल्ला प्रशासन, जिल्ला प्राविधिक, मालपोत र नापी कार्यालयका अधिकृतहरु रहेका छन । जिल्ला विकास समितिका योजना अधिकृतलाई सदस्य सचिव राखिएको छ भने जिल्ला वन कार्यालयका अधिकृत र तथ्यांक कार्यालयका प्रमुख आमन्त्रित सदस्य रहेका छन । Federalism-Map-e1446887459905

देशभर पाँच सय ६५ वटा स्थानीय सरकार बनाउने प्रस्तावसहितको प्रतिवेदन सार्वजनिक गरिसकेको आयोगले स्थानीय समितिलाई सक्रिय बनाएर साउनभित्र प्रतिवेदन बुझाउन भनेको छ । स्थानीय तहमा छलफल गर्दा सकेसम्म सबै पक्षको उपस्थिति अनिवार्य गर्न निर्देशन दिइएको आयोगका सदस्य माधव अधिकारीले जानकारी दिनुभयो ।

समितिलाई गाउँपालिका र नगरपालिकाको उपयुक्त संख्या, सिमाना, नाम र केन्द्र प्रस्ताव गर्ने जिम्मा दिइएको छ । त्यस्तै वडाहरुको संख्या र सिमाना सिफारिस गर्ने जिम्मा पनि जिल्ला प्राविधिक समितिले पाएको छ । गाउँ र नगरपालिका निर्धारणमा जनसंख्यालाई मुख्य आधार मानिएको छ । जसअनुसार हिमालको हिमाली क्षेत्रमा गाउँपालिकामा १५ हजार र नगरपालिकामा २० हजार, हिमालको पहाडी क्षेत्रमा गाउँपालिकामा २५ र नगरपालिका ३५, पहाडी जिल्लाको गाउँपालिकामा २५ र नगरपालिकामा ३५ हजार जनसंख्या हुनुपर्नेछ ।

दाङसहितका भित्री मधेशको पहाडी भूभागमा गाउँपालिकाका लागि २५ हजार र नपाका लागि ३५ हजार, भित्री मधेशको समथर भूभागमा गापाका लागि ५० र नपाका लागि ७५ हजार जनसंख्या निर्धारण गरिएको छ । दाङको घोराहीजस्ता भित्री मधेशका जिल्ला सदरमुकाम रहेका नगरपालिकामा ९५ हजार, अन्य तराईका जिल्लामा गापामा ५० र नपामा ७५ हजार, पहाडी जिल्लामा सदरमुकाम भएको नगरपालिकामा ४५ हजार जनसंख्या हुनुपर्ने मापदण्ड बनाइएको आयोगका सदस्य अधिकारीले जानकारी दिनुभयो ।।