लमही १६ फागुन । बाँझो  खेतमा राप्ती नदीको  पानीले  सिंचाई होला र खेती सप्रेला भन्ने  आशामा बसेका समुन्द्र चौधरी अहिले  निराश बनेका छन् ।

innखनिएको  कुलोमा पानी बग्दैन । पानी नबगेपछि कुलो  पुरिएको  छ । इन्टेकहरुमा माटो  भरिएको  छ । एक दशक अघिबाट नारायणपुर सिंचाई प्रणालीको  भौतिक निर्माण शुरु भए पनि त्यसले  पूर्णता नपाउँदा करोडौ लगानी खेर गएको  छ । ‘सरकारको  उदासिनताका कारण यो  कुलोमा पानी बगेन’– स्थानीय सुमन थारुले भने – ‘पानी बग्ने  कुलोमा माटो  भरिएको छ।’

नारायणपुर सिंचाई प्रणाली सुचारु गर्न किसानहरुले  समेत लगानी लगाएका थिए । प्रतिकट्ठा तीन सय रुपैयाँका दरले  रकम उठाएका थिए । पाँच सय बिगाह जमिनमा सिंचाई सुविधा पु¥याउने  लक्ष थियो  । प्रगन्ना कुलो  सिंचाई आयो जनासँगै  पूर्व–पश्चिम राजमार्गदेखि उत्तरतर्फको  जमिन सिंचाई गर्न नारायणपुर सिंचाई प्रणाली शुरु भएको  एक दशक बितिसकेको छ । तर किसानहरुले  सिंचाई सुविधा उपभोग गर्न पाएका छैनन । पूर्वमा नर्ती सिङ्गेबाट यो  आयोजना शुरु भएको हो।

पश्चिममा नारायणपुरसम्म सिंचाई सुविधा पु¥याउने  लक्ष भएपनि किसानले  सुविधा उपभोग गर्न सकिरहेका छैनन् । ‘किसानले  सकीनसकी लगानी लगाए तर अहिलेसम्म कुलोमा पानी बगेन’– थारुले  भने – ‘प्रगन्ना कुलो  सिंचाई योजनाको  नेतृत्व गर्ने  तत्कालीन अगुवाहरूको  लापरवाहीले  यस्तो  अवस्था आएको  हो  ।’ अहिले  पनि नारायणपुर प्रणालीको  नेतृत्वकर्ताहरु सक्रिय नहुँदा सुनुवाइमा ढिलाइ भएको  बुझाइ किसानहरुको  छ ।

सिंचाई डिभिजन भन्छ योजना स्वीकृत अझै  भएको  छै न । नारायणपुर सिंचाई प्रणालीको  पूर्वाधार निर्माण तथा सुधारका लागि थोरै  बजेटले  पुग्दैन । जिल्ला सिंचाई डिभिजन कार्यालय तुलसीपुरका प्रमुख केदार श्रेष्ठका अनुसार योजना स्वीकृतको  लागि विभागमा पहल भइरहेको  छ । अहिले  तीन करोड ५४ लाख बजेट बिनियोजन भएको  छ । तर अहिले  बिनियोजन भएको  बजेट थोरै  हो  । नयाँ युगबोधबाट